Pro média

Tisková zpráva: NAKOLEONA 2014: Šlápni do pedálů lásky!

By 1.8.2014 Srpen 12th, 2014 No Comments

Tisková zpráva:

NAKOLEONA 2014: Šlápni do pedálů lásky!

Zahájení kampaně a otevření obchodu

Brno, 1. srpna 2014 – Ve středu 30. července v podvečerních hodinách byla na Kopečné 46 v Brně (vedle Kabaretu Špaček) slavnostně zahájena NAKOLEONA 2014. Velká podzimní cyklojízda s NAKOLEONOU se uskuteční v sobotu 20. září 2014 od 15 hodin a má ambice stát se největší cykloudálostí tohoto roku v České republice. Na setkání byly představeny cíle, prostředky a vizuální styl letošní kampaně a byl slavnostně otevřen NAKOLEONA point, kontaktní a informační místo, kde budou v průběhu srpna a září v prodeji veškeré propagační předměty a proběhne zde také několik tématických večerů. Letošní kampaň navazuje na úspěšnou loňskou kampaň s NAKOLEONem a jak naznačuje ústřední motto: „Šlápni do pedálů lásky!“, NAKOLEONův příběh se dočká zajímavého pokračování.

Legendární NAKOLEON, s nímž v loňském roce na společnou cyklojízdu vyrazilo více než 1 000 Brňanů, se zamiloval. Jeho srdce uchvátila NAKOLEONA, on však nemá zatím nic jisté. Bude muset pořádně šlápnout do pedálů lásky, aby získal její přízeň. Při té příležitosti opět svolává tisíce lidí na společnou projížďku Brnem. Šlápnete do toho s námi?

Kdy?

sobota 20. září od 15 hodin v parku na Moravském náměstí

Co se bude dít?

  • 15.00 až 15.25 – „Proč miluji jízdní kolo“ aneb zpovídání kandidátů na primátora Brna
  • 15.30 až 17.30 – největší česká cyklojízda po trase: Moravské náměstí – Žerotínovo náměstí – Údolní – Úvoz – Hlinky – Bauerova – Poříčí – Nové Sady – Nádražní – Masarykova – Náměstí Svobody – Moravské náměstí
  • 17.30 až 22.00 – NAKOLEONský festival v parku na Moravském náměstí (hudba, občerstvení, dětský program, goldsprinty, šatna pro kola, záchody…)
  • 22.00 až ???? – afterparty na nádvoří Místodržitelského paláce na Moravském náměstí

Proč?

„Jízdní kolo má v Brně velkou budoucnost. Lidé oceňují svobodu, eleganci a užitečnost kola jako dopravního prostředku. Zatímco MHD je na hranici svých možností a automobily v Brně tuto hranici dávno překročily, jízdní kolo má obrovský rozvojový potenciál,“ říká Michal Šindelář, předseda a mluvčí občanského sdružení Brno na kole, které je tradičním organizátorem cyklojízdy a již dlouhá léta se aktivně věnuje prosazování dopravních řešení přátelských k jízdním kolům.

Jak?

NAKOLEONská jízda je pokojná společná projížďka městem, která má za cíl za cíl demonstrovat zájem početné skupiny obyvatel o důstojné a bezpečné podmínky pro městskou cyklistiku. Jak dodává Michal Šindelář: „Neplánujeme blokovat dopravu nebo kritizovat magistrát. Naopak, akcí kromě jiného vyjadřujeme podporu všem brněnským úředníkům a politikům, kteří se o rozvoj cykloinfrastruktury zasazují už dnes.“ Cyklojízda je organizována ve spolupráci s Policií ČR, která bude jízdu doprovázet a zajišťovat její nerušený průjezd městem.

V roce 2013 se díky originální kampani počet účastníků podzimní cyklojízdy poprvé přehoupl přes hranici 1 000, v letošním roce si sdružení dalo za cíl přilákat minimálně dvojnásobný počet účastníků. „Naše cíle jsou letos zase větší, cyklojízda s NAKOLEONOU bude největší českou cyklojízdou v historii, očekáváme účast dvou až tří tisíc lidí. Tím se Brno dostane i před Prahu.“

Oproti loňskému roku, kdy organizace cyklojízdy probíhala takřka na koleni pouze s hrstkou věrných, se v letošním roce do přípravy zapojila celá řada nadšenců, jak členů sdružení, tak dobrovolníků. Poprvé v historii brněnských cyklojízd je zřízen NAKOLEONA point – kontaktní a informační centrála na Kopečné 46, kde budou v průběhu srpna a září k dispozici veškeré propagační předměty: trička v barvách kampaně – růžové a tyrkysové, v pánských i dámských střizích a velikostech (www.nakoleona.cz/chci-tricko) nepromokavé obaly na sedla ve dvou barevných provedeních a reflexní pásky, to vše s NAKOLEONským motivem. Proběhne zde také několik tématických večerů, na kterých bude mimo jiné představen krátký NAKOLEONský film.

NAKOLEONskou cyklojízdu, a potažmo cyklodopravu, podporuje také řada zajímavých osobností (nejen) brněnského veřejného života. „Používat kolo takovým přirozeným způsobem, jako dopravní prostředek, je mi vlastně úplně nejsympatičtější,“ říká ombudsmanka Anna Šabatová. Velkým zastáncem městské cyklistiky je také Rostislav Koryčánek, bývalý šéfredaktor časopisu ERA21, bývalý ředitel brněnského Domu umění a současný kontroverzní kandidát na děkana brněnské Fakulty architektury, majitel kola zvaného „holandský Bakfiets“ (kolo s krabicí): „Kolo považuji za dopravní prostředek, který se mě dotýká od útlého dětství a je pro mě zdrojem obrovské vášně. (…) De facto používáme kolo místo auta, které jsme museli dát na šrotoviště, a když jsme se rozhodovali, jestli si pořídíme další auto, nebo kolo, rozhodli jsme se pro kolo. Běžné potřeby spojené s odvozem dětí nebo nákupy saturujeme tímto kolem. Ale také ho používáme na čundry.“

Za co?

V letošním roce NAKOLEONA 2014 získala podporu Evropské komise pro udržitelnou městskou mobilitu v rámci kampaně Do The Right Mix (www.dotherightmix.eu) a účastní se crowd votingu Nadace Vodafone Česká republika (www.nadacevodafone.cz). Kampaň dále podporují: Dema Bicycles (www.dema-bicycles.com), Cyklospeciality (www.cyklospeciality.cz), Kabaret Špaček (www.kabaretspacek.cz), Hostětínský mošt (www.mostarna-hostetin.cz), Y Soft (www.ysoft.cz) nebo Robert Němec (www.robertnemec.cz). Kampaň je částečně financována prostřednictvím prodeje propagačních předmětů, kdy si nakupující sám volí cenu produktu, přičemž částka přesahující výrobní náklady je využita na organizační účely.

Více informací

NAKOLEONA 2014: https://www.nakoleona.cz/

cyklojízda: https://www.facebook.com/events/706275276089956/

Brno na kole: https://www.facebook.com/BrnoNaKole, www.brnonakole.cz

Kontakty

Michal Šindelář, předseda a mluvčí sdružení Brno na kole, +420 733 286 101, e-mail: sindelar.mich@gmail.com

Zuzana Morávková, PR, + 420 603 985 427, e-mail: zuzamora@gmail.com


Občanské sdružení Brno na kole vzniklo 22. ledna 2009. Jeho cílem je podpora rozvoje a propagace environmentálně šetrných způsobů dopravy, zejména cyklistiky v Brně a okolí. Svou činností soustřeďuje snahy v Brně a navazuje na úsilí klubu Bicybo (od roku 1990) a následně hnutí Duha (od roku 2006).

Sdružení vyvíjí aktivity pro rozvoj pěší a cyklistické dopravy na lokální, regionální a mezinárodní úrovni, zejména:

  • sdružuje občany s hlubším zájmem o městskou cyklistiku;
  • zastupuje zájmy občanů a prosazuje jejich požadavky vůči městu, městským částem, krajským a státním orgánům;
  • spolupracuje s jinými organizacemi na rozvoji cyklistické, hromadné a pěší dopravy.

www.brnonakole.cz

Napsat komentář